Gaveæske med Torelló 225 2017, Brut nature, Øko. Corpinnat
300,00 kr.
- Vinhus: Torelló
- Område: Penedés
- Land: Spanien
- Årgang 2017
- Vol.: Alm. flaske (75 cl)
- Alkoholprocent: 11,50%
- Type: Corpinnat (1 fl) i gaveæske
Druerne er: 51% Xarel.lo, 32% Macabeo and 17% Parellada
100% egne vinmarker
100% økologisk dyrket
100% manuel høst
Hver druesort, der håndplukkes, transporteres til presserne på mindre end 15 minutter for at forhindre tidlig oxidation eller gæring. Efter sorteringsbordet, presses hver druesort separat og blødt, idet det kun er den første presning, “mosto flor” (friløbssaft), der benyttes. Vinhuset benytter Inertys-teknologi i presserne, som beskytter mosten mod oxidationer under presningen. Vinen har lagret på 225 liters egetræsfade. Anden gæring i flaske.
Denne vin har lagret mere end 36 måneder på bærmen. Hvert år foretages poignettage (omrystning af flasken), som får gæren til at blande sig igen med vinen. På grund af dette beriges mousserende vin med aromaer og smag. Manuel afklaring i pupitre. Degorgeret uden tilsætning af sukker.
Seneste priser:
Guía de Vinos y aceites 2022: 97 points!
Concurso Casino Gran Madrid: Gran Oro
Peñín guide 2021: 93 pts – 95 pts (jeroboam)
Gourmets guide 2020: 93 pts
Robert Parker: 92 pts
“Vivir el vino” GUIDE : 94 pts
Semana Vitivinícola: 97 pts – honor roll (‘14)
Miquel Hudin: 91+93 pts
Virtus 2019: Great Gold Drink Business 2019: Silver medal
Weinwirschaft: 93 pts Falstaff: 94 pts
5 på lager
Beskrivelse
Guldfarvet, ren og gennemsigtig med fine, vedvarende bobler. Super elegant vin.
I næsen behagelige aromaer med noter af friske blomster, honningblomster og rosmarin. Strejf af fløde og karameliset brioche. Let ristede noter fra fadlagringen, der giver en god struktur. Kompleks sparkling vin med mange nuancer og meget behagelige bobler i munden.
Balanceret kompleksitet mellem aldring og friskhed, der gør den lang og let.
Store muligheder for mad/vin-sammensætningen. Det vil gå godt til raffineret retter med fed fisk, røget fisk, rødt kød, fugl eller vildt. Grøntsager og svampe fra grillen med et strejf af røg.
Servér den ved 8-10 grader.
Pris: 300 kr.
ved køb af 6 flasker.
Du kunne også være interesseret i...
-
-
Torelló, Gran Torelló 2016, Corpinnat. 96 points af Miguel Hudin!
320,00 kr.
288,00 kr. ved køb af 6 fl. -
-
-
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.