Marqués de Pluma, Reserva 2020, D.O. Ribera del Duero,Tempranillo, 6 fl. i trækasse

250,00 kr.
225,00 kr. ved køb af 6 fl.

  • Vinhus: Marqués de Pluma/Pinord
  • Område: D.O Ribera del Duero
  • Land: Spanien
  • Årgang: 2020 – årgangen får 5 ud af 5 stjerner!
  • Vol.: Alm. flaske (75 cl)
  • Alkoholprocent: 14,5%
  • Type: Fadlagret Rødvin

Vinen laves på 100% Tempranillo druer, lokalt kaldet Tinta Fina-druer fra vinstokke over 35 år.

De gamle vinmarker, der ligger på bjergskråninger, tilbyder ideelle betingelser for lagrede vine. Terrænets hældning fremmer fremragende dræning, hvilket giver rødderne mulighed for at trænge dybt ind og berige vinen med mineralitet. Disse solbeskinnede parceller producerer koncentreret og moden frugt, hvilket resulterer i vine med stor struktur, balance og et exceptionelt lagringspotentiale.

De bedste druer udvælges omhyggeligt i vinmarken og transporteres hurtigt til vineriet. Når de er der, bruges tyngdekraften, når det er muligt, for at bevare druernes integritet og behandle skindene med stor omhu, da de giver vinens aromaer, tekstur og farve. Macerationen af ​​mosten med skindene finder sted i rustfri ståltanke ved kontrollerede temperaturer i cirka 21 dage, hvorefter den friløbne saft ekstraheres. Vinen lagres i 24 måneder på franske (60%) og amerikanske egetræsfade (40%), efterfulgt af yderligere 18+ måneders flaskelagring.

2017 Silver Medal International Wine Challenge competitiom
⁠⁠2017 Bronze Medal Decanter

GUARANTEED SAFE CHECKOUT
  • Visa Card
  • MasterCard
  • American Express
  • Discover Card
  • PayPal
Pris: 225,00 kr. pr flaske ved køb af 6 flasker

Beskrivelse

I glasset er den dyb granatrød nuance med en lys og ren rubinrød baggrund.

Meget kompleks med aromaer af modne og kandiserede frugter, fine krydderier, tørrede frugter, der matcher perfekt til noterne af lagringen på egetræfade.

Kraftfuld og velafbalanceret smag med en fløjlsblød og kødfuld fornemmelse. De modne tanniner er tydeligt mærkbare og skaber en raffineret og dejlig oplevelse. Lang og intens eftersmag.

Vinen passer perfekt til rødt kød som grillet ribeye eller oksemørbrad, samt stegt eller grillet lam. Den er også et glimrende match til kraftige gryderetter, såsom oksekødsragout eller langtidsstegte retter. Lagrede oste, som Manchego, Parmesan eller Pecorino, komplementerer smukt vinens dybe noter.

Pris: 225 ,- kr. pr flaske
ved køb af 6 flasker i trækasse

Man kan godt købe en enkelt flaske eller flere flasker – men uden trækasse.

Vi vil meget gerne fortælle 👋
dig om vores gode vintilbud og arrangementer.

Vi lover ikke at spamme dig. Vi sender kun, når vi har noget på hjerte.

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Yderligere information

Vinhus

Marqués de Pluma/Pinord

Område

D.O Ribera del Duero

Land

Spanien

Årgang

2020

Vol.:

Alm. flaske (75 cl)

Alkoholprocent

14,5%

Type

100% Tempranillo med 18 mdrs. fadlagring og 24 mdrs. flaskelagring

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Marqués de Pluma, Reserva 2020, D.O. Ribera del Duero,Tempranillo, 6 fl. i trækasse”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Du kunne også være interesseret i…

Vinhuse | Shop | Om Winepoint | Kontakt os | Handels- og Leveringsbetingelser | Persondatapolitik | Facebook | Instagram

All rights reserved © Winepoint ApS – CVR: 39673177